Press enter to see results or esc to cancel.

SCIgen ile Bilimsel Makale

Massachusetts Institute of Technology’den üç öğrenci, bilişimle ilgili “gibi” görünen ama tamamen uydurma sözcükleri, gramer kurallarına uygun bir yazıyı algoritmaya “yazdırıp” bilimsel makale diye yutturdu (2005). Üstelik makale, Florida’da toplanacak Dünya Sistemik, Sibernetik, İnformatik Çoklu-Konferansı’nda (WMSCI) sunulmak üzere kabul edildi. Bunun üzerine gençler olayı açıkladı. Reuters ve CNN bu şahane sahteciliği dünyaya duyurdu.

Bütün aldatmaca, Jeremy Stribling ve arkadaşlarının yazdıkları bir bilgisayar programının marifeti. Yazılım, gerçek ve yapay sözcükleri, gramer kurallarına uygun biçimde bir araya getirdi. Böylece ortaya gayet gerçekmiş gibi görünen ama anlamsız bir teknik yazı çıktı. Zaten bilişimin öylesine yapay bir dili vardı ki makalenin aslını-faslını anlayacak kaç kişi çıkardı ki? Hele İngilizce, bilişim ve teknolojideki hızlı gelişmeye paralel biçimde durmadan yeni sözcüklerle şişerken…

Üç öğrencinin bu işe kalkışmasının nedeni, amacı “sadece para kazanmak” olan, bilimsel değeri sıfır, ama gösteriş değeri yüksek, akademik görünüşlü, ama içi boş konferans ve kongrelerin, “her önüne gelenin katılabileceği” gelişigüzel toplantılar olduğuna dikkat çekmekti.

MIT’de yaratılan SCIgen yazılımıyla, çok yazarlı konferans bildirisi bile yazılabilir. Bu yazılımı “espri” amaçlı kullanan Grenoble Üniversitesi hocası Cyril Labbe, 2010’da Ike Antkare adlı “olmayan” bilimci adına SCIgen’le yazdığı ve sürekli birbirine atıf yapan (referans gösteren) makaleler üretti. Bu kişinin, dünyada Albert Einstein’dan daha fazla atıf alan bilimci olduğunu ispatladı.

Uygulamayı denemek için tıklayın.