Press enter to see results or esc to cancel.

Resimlere Bulaşan Exe Virüsü(Çözüm Resimli)

Öncelikle iyi haber virüs resim dosyalarınızı silmiyor sadece onları gizli dosya haline getiriyor ve kendini size klasör olarak gösteriyor ve tıklandıkça da sisteminize bulaşıyor.Neyse bir arkadaşın başına gelince böyle bir virüs olduğunu hatırladım unutmuşum böyle bir virüs olduğunu:) Çözüm yöntemine geçelim:

1-)(Uzun Olan Yöntem)

Bu yöntemde tek tek klasörleri görünür yapmanız gerekiyor.İlk önce xp ise başlat->çalıştır->cmd windows 7 ise başlat->cmd yazalım.

Evet cmd yazıp açtık. Şimdi de attrib -h -s d:resimler yazalım burdaki d: sizin sürücünüz yani sizin bilgisayarınıza göre değişecek ve resimler de klasör adınız bunları değiştirip yazdıktan sonra enter’a basalım.

Bunları yaptıktan sonra resim klasörleriniz ortaya çıkacaktır.exe dosyalarını tıklamadan silin.Ama bu yöntemde ç,ö,ğ,ş gibi harfler çalışmayacağı için pek sağlam bir yöntem değil.Ayrıca   attrib +h +s d:resimler  koddaki gibi -‘leri + yaparak klasörlerinizi saklayabilirsiniz:)

2-)(Kısa Yöntem)

Bu yöntem diğerine göre daha kolay o yüzden bunu kullanmanızı tavsiye ederim. Xp’de Araçlar->Klasör Seçenekleri->Görünüm->Korunan işletim dosyalarını gizle seçeneğindeki işareti kaldırın windows 7’de ise Düzenle->Klasör ve Arama Seçenekleri->Görünüm->Korunan işletim sistemi dosyaları gizle.(önerilen) seçeneğindeki işareti kaldırın böylelikle resim dosyalarınız tekrar görünür olur.

Evet ilk yazımın da sonuna geldim:)Siteyi açalı baya uzun bir süre oldu aklımda yazacak çok şey var ama bir türlü zaman bulamıyorum.İnşallah artık bundan sonra yazmaya başlarım:)